Jdi na obsah Jdi na menu
 


Invaze Hošťálkové na sever aneb další ročník turnaje v Jeseníku

7. 9. 2017

9-denní turnaj v Jeseníku je již několik let tradiční prázdninovou destinací pro výpravu borců z Hošťálkové. Letošní 27. ročník nebyl výjimkou. Boje započaly v sobotu 19. srpna a vrcholily závěrečným kláním v neděli, docela příhodně, také 27. srpna. Šachisté byli jako obvykle rozděleni do dvou skupin: silnější A pro hráče 1900 a výše a B s ratingem méně než 2000. V obou těchto skupinách se na start postavil početný zástup hošťálovských. V áčku bojoval Pepa Bednařík, Kuba Krejča, Franta Veselský, Ondra Vraj a má maličkost. V béčku se představilo dravé mládí v čele s Karlem Vrajem, Jáchymem Karlíkem, Tomem Galdou a Michalem Ondrouškem. Naši výpravu pak doplňovalo zlínské eso Kuba Martinka smiley A jak se nám dařilo? Vezměme to popořadě...

TURNAJ "A"

Kuba Krejča 5 b / 9 partií, výkon 2198

Kuba sehrál velmi povedený turnaj, když dokázal uhrát dva body proti pěti mistrům FIDE a z toho jednou dokonce zvítězit s FM Shilovem, když soupeř přehnal útočnou aktivitu, obětoval věž a když se Kubův král dostal po výletě do středu šachovnice opět do bezpečí, nezbylo soupeři, než se vzdát! Naopak pro diváky velmi poutavý byl Kubův úspěšný útok proti Karlu Miturovi v ostré sicilské obraně, kdy snad třetinu partie "visela" obětovaná věž, kterou nešlo brát pro hrozbu matového útoku. Soupeř, sevřený pozičně i časově, pak recept na únik z nesnází nenašel.

Honza Malčánek 4,5 b / 8 partií, výkon 2172

Se svou hrou jsem byl spokojený. Rozjezd byl těžký, hrál jsem několik dlouhých partií. V druhém kole byl FM Matras, jak se říká, na lopatě, ale já ho do pece nedokázal strčit a pokazil koncovku lehkých figur s pěšcem navíc smiley Následně jsem ovšem dvakrát přežil klinickou smrt s Pepou Mudrákem a Tomášem Lorencem. 7. kolo jsem si pak udělal neplánované volno díky zažívacím trablím. A tak jsem místo u partie seděl... však víte kde. Naštěstí jsem druhý den rychle vyhrál v miniaturce po hrubce soupeře v zahájení. Poslední den mne los svedl dohromady s Pepou a po krátkém boji jsme raději zvolili smířlivý odpočinek smiley

honza.jpg

Nejdelší partie 1. kola...

Pepa Bednařík 4 b / 8 partií, výkon 2050

Pepa byl se svým výkonem spokojený asi nejméně. Narážel na slabší a naopak velmi silné hráče a tak střídal výhry s prohrami. Klíčový byl pro něj zápas s IM Lukášem Klímou, kdy ve střední hře disponoval dvojicí střelců a pěšcem navíc, avšak proti nepříjemně skákající dvojici jezdců, která se v rukou zkušeného mistra stala v kombinaci s časovou tísní pro Pepu smrtelnou. V 6. kole navíc pak narazil na skvěle hrajícího Poláka Labuse. V sobotu Pepa nenechal kamaráda ve štychu, udělal si volno a jel si zahrát závěrečný finálový tenisový turnaj ve čtyřhře na Mikulůvce.

Ondra Vraj 3,5 b / 9 partií, výkon 1992

Ondra měl skvělý rozjezd turnaje, když porazil silného Poláka Bese (2092) a pak remizoval s dalším Polákem Banasikem (2227) a mnou. Pak si vybral těžké období uprostřed turnaje, kdy se mu nedařilo, ale v závěru turnaje inkasoval 1,5 b ze dvou partií a nakonec mohl být se svým výsledkem spokojený. V září mu totiž vyšel nový rating přes 2000 elo bodů!

Franta Veselský 2,5 b / 7 partií, výkon 1987

Franta se vřítil do turnaje jako uragán a v pěkné útočné partii porazil Marka Kawuloka (2186). Poté hrál v partiích pěkně, ale bohužel většinou přišla nějaká chybka či slabší chvíle, která pokazila lepší pozici či vedla ke ztrátě celého bodu. Závěr turnaje si pak Franta raději dal volno a upřednostnil relaxaci při procedúrách v místních lázních smiley

TURNAJ "B"

Karel Vraj 6 b / 9 partií, výkon 1934

Karel hrál v turnaji velmi pevně, 4krát zvítězil a pouze 1krát odešel od partie poražen. K tomu přidal 4 remízy s hráči 1900+. Celkově se umístil na pěkném 11. místě. Největší skalp ukořistil v 5. kole proti Luboši Svíženskému (1981).

Jáchym Karlík 4 b / 9 parití, výkon 1558

Jáchym měl příležitost si zahrát hodně kvalitních partií s hráči kolem 1700 elo, z nichž jednoho dokonce dokázal porazit (5. kolo, Žítek Jiří, 1740) a se dvěma dalšími remizovat (Pavel Porč, 1710 a Jiří Walák, 1729). Slabší soupeře pak s jistotou porazil.

Tomáš Galda 4 b / 9 partií, výkon 1577

Tom měl skvělý rozjezd turnaje. Na začátek mu bohužel los přidělil soupeře, který nakonec na turnaj vůbec nedorazil, avšak pak dokázal udržet na uzdě tři hráče s elo 1800! V druhé polovině se mu však již dařilo méně a body uhrál již pouze se slabšími soupeři, přesto velmi dobrý bojovný výkon.

tom.jpg

Tomova chvilka slávy... smiley

Michal Ondroušek 4 b / 9 parití, výkon 1374

Michal měl trochu smůlu na los, vždy dostal silného soupeře, se kterým statečně, leč nakonec neúspěšně, bojoval, a poté vyfasoval hráče bez ela. Tak se probil celým turnajem. Sice se mu podařilo vyhrát v pěkných (ne vždy jednoduchých) partiích, ovšem žádné elové zisky z nich očekávat nemohl.

"zlínské eso" Kuba Martinka 6 b / 9 parití, výkon 1774

Kuba hrál teprve svůj druhý turnaj v životě. Poprvé se zúčastnil turnaje družstev s námi v Pardubicích. Na své zkušenosti hraje velmi pěkné šachy a má velký potenciál ke zlepšování. Bohužel se podle svých slov nenapil z pramene v Karlově Studánce a to ho stálo nešťastnou prohru v prvním kole. Z té se však rychle otřepal a z následujících osmi partií už kapituloval pouze jednou a povolil dvě remízky. V partiích ho pak provázelo i trochu štěstí, když například prakticky prohranou partii převedl do remízové věžové koncovky. Nenechte se zmást menším celkovým výkonem, bez neelistů by byl jistě na úrovni 1. VT smiley

Celkovým vítězem se ve skupině A stal Jan Miesbauer, mladý talent z Tábora, který proplul turnajem jako nůž máslem a povolil soupeřům jen tři půlky. Za ním následoval Lukáš Karásek a Jiří Bolacký. Zajímavostí je, že ani jeden z nich se zatím nehonosí titulem FIDE. V B turnaji dominovalo duo dravého mládí teprve 12letého Vojtěcha Dudka a nejlepší ženy Radky Slepánkové.

Přesto, že se nikdo z nás na "bednu" nedostal, můžeme turnaj hodnotit jako velice úspěšný jak z hlediska předvedených výkonů, tak pohody a rozmanitých volnočasových aktivit. Během cesty do Jeseníku jsme se zastavili v malebném údolí Karlovy Studánky podívat se na vodopád a známý pramen.

vodopad.jpg

Před začátkem turnaje je dobré se polít živou vodou yes

Pohybové vyžití umožňovaly dopolední fotbálky na umělé ploše vedle naší ubytovny.

fotbal.jpg

Odvážnější si troufli na turistický pochod z Červenohorského sedla přes chatu Švýcárnu na Praděd a zpátky.

praded.jpg

praded_1.jpg

 

Naší návštěvě neunikla ani známá jeskyně na Pomezí, kde jsme měli možnost zchladit své mozkové závity v krásných podzemních prostorách.

pomezi.jpg

V neděli si část osazenstva pak užila zaslouženou relaxaci na pěkném venkovním koupališti...

koupak.jpg

Turnaj utekl jako voda a my se už teď těšíme na další ročník, který jistě opět poctíme svou hojnou účastí! (jm)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář