Školení trenérů ve Frýdku-Místku!
Ve čtvrtek 21. srpna v brzkých ranních hodinách jsem se společně s Davidem Trčálkem z Ústí vydal autobusem do Frýdku-Místku, kde nás čekalo čtyřdenní trenérské soustředění. Těsně před dosažením cílové destinace nám bylo jasné, že nás Frýdek-Místek nepřivítá zrovna nejkrásnějším slunečným dnem. Po vystoupení z autobusu jsme se snažili zorientovat, což se nám moc nedařilo, tak proto zde musel zasáhnout zákon ve zpodobnění místního strážníka, který nám ochotně pojmenoval ulici, na které jsme se nacházeli. Posléze, kdy už nám bylo jasné, kudy kam, vydali jsme se přímo podle přesného a doslova strojařsky nakresleného plánku do cílové stanice SVČ Klíč. Ale osud nám nepřál. Zrovna probíhá ve městě velká renovace a místní dělníci nám přestavěli půlku města. Museli jsme tedy improvizovat a po nedlouhé úvaze jsme náš plánek přizpůsobili místním stezkám. Po těchto malých nepříjemnostech jsme se slavnostně dostavili ke krásným dveřím, které nás měly dovésti k trenérským zkušenostem, nicméně vedly jen a pouze k svědkům Jehovovým, což nás lehce překvapilo, ale nestačilo nám, tak jsme zkusili štěstí o dům dál. Na druhý pokus nám již příchod vyšel, dokonce jsme do místnosti, ve které se mělo školení konat, dorazili jako první, za což nás hlavní školitel hned zkraje pochválil a podotknul, že správný trenér chodí, stejně jako my, vždy včas. Měli jsme tedy již od začátku první kladný bodík! Ihned nás vřele uvítal z pozice předsedy Beskydské šachové školy, pan Pavel Benčo! Za chvíli se dostavili i ostatní účastníci a školení mohlo být zahájené.
Prvním tématem bylo pro nás zavedení do výuky šachu, vysvětlení obecných zásad a prozrazení různých tajů metodiky tréninku. Po absolvování tohoto tématu nás za odměnu čekal oběd v místní restauraci Na verandě. Po vydatném obědu jsme se ,,naplno’’ pustili do rozvoje kombinačních schopností a taktického vidění. Po šestihodinovém přednášení vystřídal pana Benča jeho oddílový kolega pan Záruba, který byl připraven nás zahltit informacemi z šachového odvětví pravidel, legislativy a využití šachových programů. Tímto byl program prvního dne školení šťastně završen. Teď nás již čekalo ubytování v místním ,,hotelu’’ Paskov. Při prvním setkání s místními obyvateli hotelu nás objala lítost, že nemáme stany. Ale známe přece šachisty! Nebezpečné volné pěšce (dveře) hotelu se staly cílem blokády podle A. Nimcoviče (bezpečnostní barikádou dveří). Posléze nám nezbývalo již nic jiného, než se zabydlet a věřit, že myšlenky A. Nimcoviče mají široké spektrum využití. Po všech těchto náležitostech byla na programu vyhlídková (a taky zdravotní) procházka Frýdkem-Místkem. Uteklo to jako voda v Ostravici a byl před námi druhý den školení!
Dopoledne nás čekala přednáška na téma Strategické elementy pozice s p. Benčem. Po ukončení bloku všichni zhodnotili pozici tak, že je velmi nestabilní, až krajně podezřelá, a proto byl určen následně plán jít na oběd! Po obědě nás náš lektor seznámil s tvořením šachových plánů, aby posléze přišla řada na valašského rodáka Stanislava Jasného a jeho přednášku o koncovkách. Tím skončil šachový program daného dne. V podvečer přišla do programu pro změnu vyhlídková (a taky zdravotní) procházka městem. No musíme se pochválit, byli jsme zde už skoro jako doma.
Třetí den byl pln očekávání, na řadu totiž přišel zkušený trenér a pedagog, nikdo menší než Evžen Gonsior.
Téma dopoledního bloku bylo tedy jasné, Pedagogika, didaktika a psychologie šachového výcviku. Odpoledne přišla na řadu debata o individuálním a skupinovém tréninku. Po skončení šachového programu třetího dne byla naše cesta jasná, cílem se stalo Fýdecko-Místecké náměstí. Proč náměstí? Konaly se tu totiž Beskydské rekordy. Na programu zde byl koncert Debbi a skupiny Pangea the Beatles revival band. Oba tyto koncerty jsme si naplno užili a mohli jsme jít poklidně spát.
Čtvrtý den, tedy v neděli, se staly naším programem studie a jejich využití v tréninkovém procesu. Pan Gonsior nás mnohokrát po celou dobu školení zkoušel nejen z šachových dovedností, ale i z vědomostí týkajících se historie této krásné královské hry. Před odjezdem jsme zvládli ještě probrat taktické slabiny. No a hurá domů! Učit se, učit se a učit se, připravit seminární práci a těšit se na zkoušky!
Celkově bychom zhodnotili náš čtyřdenní pobyt ve Frýdku - Místku jako velmi poučný a zábavný, ať už z šachového, tak i z nešachového hlediska.
Poděkování patří Jirkovi Sovadinovi za foto dokumentaci!
Pro oddílové stránky sepsal redaktor ústeckého šachu David Trčálek a redaktor hošťálkovského šachu Josef Bednařík.